FANDOM


Życiorys Edytuj

W 1955 ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie i w sierpniu tego samego roku został skierowany do pracy w Gdańsku. Od tego czasu był nieprzerwanie związany z gdańskim Teatrem Wybrzeże, gdzie pełnił również funkcję dyrektora artystycznego i dyrektora naczelnego (1988–1993). Członek organizacji zawodowych, wchodził w skład Prezydium Stowarzyszenia Polskich Artystów Teatralnych i Filmowych-Związku Artystów Scen Polskich (SPATiF-ZASP), potem Zarządu Głównego ZASP, w 1985 został uhonorowany tytułem członka zasłużonego ZASP.

Był członkiem Komitetu Centralnego PZPR oraz „Solidarności”. W wyborach parlamentarnych w 1997 kandydował bez powodzenia do Sejmu z listy Krajowej Partii Emerytów i Rencistów.

W 2005 obchodził jubileusz 50-lecia pracy scenicznej. W 2007 uhonorowany przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Wystąpił w ponad 100 filmach i produkcjach telewizyjnych.

Uprawiał również sport – w 1953 z drużyną ŁKS Łódź zdobył mistrzostwo Polski w koszykówce.

Życie prywatne Edytuj

Miał troje dzieci, córkę Dorotę (ur. 1964) oraz synów Igora (ur. 1957) i Jerzego (ur. 1974).

Zmarł – po długiej chorobie – 1 lutego 2011 w Gdańsku i został pochowany na Cmentarzu Srebrzysko.

Filmografia Edytuj

  • Pierwszy start (1950) – junak
  • Młodość Chopina (1951) – ulicznik
  • Przygoda na Mariensztacie (1953) – harmonista
  • Trzy opowieści (1953) – bikiniarz na zabawie (nowela 2.)
  • Godziny nadziei (1955)
  • Warszawska syrena (1956) – wieśniak
  • Wolne miasto (1958) – Niemiec w dokach
  • Dwaj ludzie z szafą (1958) – chuligan
  • Miejsce na ziemi (1959) – złodziej okradający kuter
  • Tysiąc talarów (1959) – sierżant MO
  • Krzyżacy (1960) – polski poseł
  • Walet pikowy (1960) – chłopak goniący "Testona"
  • Ostatni kurs (1963) – wywiadowca MO na motocyklu
  • Spotkanie ze szpiegiem (1964) – członek ekipy wywiadowców wykonujący zdjęcia w miejscu śmierci niemowy
  • Koniec naszego świata (1964) – blokowy
  • Skok (1967) – Wiktor, robotnik rolny
  • Westerplatte (1967) – kapral krzyczący "dostałem w głowę", placówka Fort
  • Molo (1968) – strażnik przy statku
  • Ostatni po Bogu (1968) – nawigator Prajs
  • W każdą pogodę (1969) – Adam, mężczyzna w klubie
  • Kaszëbë (1970) – karczmarz
  • Krajobraz po bitwie (1970) – żołnierz amerykański
  • Przystań (1970) – Feluś Kurzawa, mąż "Białowłosej"
  • Seksolatki (1971) – lekarz pogotowia
  • Zaraza (1971) – Wilkoń, dyrektor stacji sanitarno-epidemiologicznej
  • Z tamtej strony tęczy (1972) – mężczyzna w restauracji siedzący przy stoliku Teresy
  • Godzina szczytu (1973) – Obuchowski, zastępca dyrektora
  • Cień tamtej wiosny (1974) – dyrektor
  • Godzina za godziną (1974) – Henryk Cyran, kierownik bazy transportowej
  • Ile jest życia (serial telewizyjny) (1974) – urzędnik z powiatu na zebraniu (odc. 4. Jeszcze wystrzał)
  • Najważniejszy dzień życia (1974) – sierżant Marczak z Komendy Stołecznej (odc. 5. Telefon)
  • Potop (1974) – Jaromir Kokosiński
  • Kazimierz Wielki (1975) – Panas
  • Skazany (1975) – działacz sportowy zeznający w sądzie
  • W środku lata (1975) – gajowy
  • Blizna (1976) – pracownik ministerstwa, kolega Bednarza
  • Czerwone ciernie (1976) – Leśniewski
  • Latarnik (1976) – kapitan statku
  • Olśnienie (1976) – Bronisław Łapiński
  • Za rok, za dzień, za chwilę... (1976) – oficer na statku
  • Zaklęty dwór (serial telewizyjny) (1976) – karbowy w majątku Juliusza (odc. 1. Cień starościca, odc. 2. Marzyciel i awanturnik i odc. 3. W siedzibie upiora)
  • Znaki szczególne (serial telewizyjny) (1976) – Mańkowski "Badylarz", mieszkaniec hotelu robotniczego (odc. 2–6)
  • Kapitan z "Oriona" (1977) – Nowaczyk, chief na "Orionie"
  • Królowa pszczół (1977) – Karol, ojciec Wojtka
  • Lalka (serial telewizyjny) (1977) – Jan Machalski, przyjaciel Rzeckiego pracujący w winiarni Hopfera (odc. 2. Pamiętnik starego subiekta)
  • Milioner (1977) – komendant straży pożarnej
  • Prawo Archimedesa (1977) – działacz sportowy
  • Rekolekcje (1977) – ormowiec
  • Struny (1977) – Wacław, stoczniowiec
  • Znak orła (serial telewizyjny) (1977) – rycerz (odc. 4. Niezałatwione rachunki. 1318)
  • Aktorzy prowincjonalni (1978) – aktor Antczak
  • Azyl (1978) – nowy komendant posterunku w Momajnach
  • Bez znieczulenia (1978) – przełożony Brońskiego
  • Próba ognia i wody (1978) – Małecki
  • Życie na gorąco (serial telewizyjny) (1978) – Orsini, człowiek Suzanneta (odc. 3. Marsylia)
  • Buddenbrookowie (Buddenbrooks) (1979) – senator
  • Na własną prośbę (1979) – Ciałowski
  • Ojciec królowej (1979) – szlachcic, gość weselny
  • W słońcu i w deszczu (serial telewizyjny) (1979) – listonosz Borkiewicz (odc. 1. Prawo jazdy, odc. 3. W szachu, odc. 5. Końskie wesele i odc. 7. Narzeczeni)
  • Zerwane cumy (1979) – listonosz Ryziński
  • Blaszany bębenek (Die Blechtrommel) (1978) – żandarm ścigający Koljaczka
  • Nic nie stoi na przeszkodzie (1980) – Paweł, przyjaciel Jerzego
  • Przed odlotem (1980) – Kowalczyk
  • Spotkanie na Atlantyku (1980) – pasażer
  • Tango ptaka (1980) – bosman
  • Wizja lokalna 1901 (1980) – prokurator Langner
  • Człowiek z żelaza (1981) – przewodniczący Rady Zakładowej w stoczni
  • Debiutantka (1981) – robotnik
  • Książę (1981) – dyrektor biura projektów
  • Popielec (serial telewizyjny) (1982) – Półpanek (odc. 1. Ucieczka, odc. 2. Półpanek, odc. 3. Dzicyzna i odc. 4. Dymy)
  • Śpiewy po rosie (1982) – Michaj
  • Szkatułka z Hongkongu (1983) – "nasz człowiek", wspólnik Ratschaka
  • 1944 (1984) – Bohun, major SB (odc. 1. Bohun i Kmicic)
  • Pan na Żuławach (1984) – Nowacki, komendant urzędu powiatowego UB (odc. 6. Gdzie jest mój ojciec?)
  • Pobojowisko (1984) – Kamelhar
  • Ultimatum (1984) – Alfred Raszka "Pułkownik Wybicki"
  • Daleki dystans (1985) – Kowal, ojciec Jacka
  • List gończy (1985) – major Machulski
  • Mokry szmal (1985) – były milicjant "Gumowe ucho"
  • Przyłbice i kaptury (serial telewizyjny) (1985) – Mikołaj, arcybiskup gnieźnieński, poseł Władysława Jagiełły do Malborka (odc. 6. W cudzej skórze)
  • Sam pośród swoich (1985) – dowódca pułku
  • Wkrótce nadejdą bracia (1985) – urzędnik na stacji
  • Blisko, coraz bliżej (serial telewizyjny) (1986) – górnik Antek Mendera, ojciec Wisi (odc. 12–19)
  • Mewy (fragmenty życiorysu) (1986) – marynarz Tadek Michalski, kolega Stefana
  • Na kłopoty... Bednarski (serial telewizyjny) (1986) – Rudolf Hagemann, komisarz gdańskiej policji (odc. 1. Kurier z Ankary, odc. 2. Bursztynowe serce, odc. 5.Znak węża i odc. 6. Ostatnie lato)
  • Ballada o Januszku (serial telewizyjny) (1987) – dyrektor szkoły (odc. 2. W pogoni za kwiatem życia i odc. 3. Prosta sprawa)
  • Dziewczynka z Hotelu Excelsior (1988) – sprzedawca lemoniady
  • Pogranicze w ogniu (1988) – nadkomisarz policji w Gdańsku (odc. 5.)
  • Zmowa (1988) – gajowy Dragan
  • Kanclerz (serial telewizyjny) (1989) – Jan Kochanowski (odc. 1.)
  • W piątą stronę świata (serial telewizyjny) (1990)
  • Odjazd (1991) – Władysław Wrona, ojciec Mirka
  • Przeklęta Ameryka (1991) – sierżant policji
  • Skarga (1991) – mężczyzna w płonącym budynku KW
  • Pierścionek z orłem w koronie (1992) – kolejarz
  • Żegnaj Ameryko (Auf wiedersehen Amerika) (1993) – schiffsoffizier
  • Pora na czarownice (1993) – recepcjonista
  • Odjazd (serial telewizyjny) (1995) – Władysław Wrona, ojciec Mirka
  • O dwóch takich, co nic nie ukradli (1999) – Kawecki
  • Trzy szalone zera (1999) – poczmistrz
  • Piotrek zgubił dziadka oko, a Jasiek chce dożyć spokojnej starości (2000) – pan Józef (odc. 1. Straszna wizyta, odc. 5. Tata rozwodzi się z mamą i odc. 6. Ciocia Dzidzia jest strasznie nerwowa)
  • Rodzina zastępcza (2004–2009) – płk w st. spoczynku dr Jan Ksawery Potulicki, dziadek Kuby
  • Sąsiedzi (serial telewizyjny) (2005) – dwie role:
● odc. 66. Szczęśliwa dziesiątka – pracownik pralni,
● odc. 87. Serce matki – profesor Karbiński
  • Przybyli ułani z cyklu Święta polskie (2005) – pułkownik
  • Inka 1946 (Scena Faktu) (2007) – stary Nowicki
  • Miasto z morza (2009) – dyrektor Gimnazjum Polskiego w Gdańsku
  • Miasto z morza (2009) – dyrektor Gimnazjum Polskiego w Gdańsku (odc. 2 i 3)

Gościnnie

  • Palce lizać (serial telewizyjny) (1999) – inspektor z Inspekcji Sanitarnej (odc. 6. Zmowa i odc. 7. Kontrola)
  • Adam i Ewa (2000–2001) – Karol Laudański, wuj Adama)
  • Lokatorzy (2002–2003) – dwie role:
● odc. 112. W imię przyjaźni – lekarz,
● odc. 172. W roli ojca wystąpi... – kelner w bistro.

Polski dubbing

  • Atlantyda. Zaginiony ląd (2001) – Preston B. Whitmore
  • Atlantyda. Powrót Milo (2003) – Preston B. Whitmore

Odznaczenia, nagrody i wyróżnienia Edytuj

  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1976)
  • Srebrny Krzyż Zasługi (1971)
  • Medal 30-lecia Polski Ludowej (1975)
  • Medal 40-lecia Polski Ludowej (1984)
  • Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2007)
  • Odznaka Honorowa "Zasłużony Działacz Kultury" (1975)
  • Brązowa Honorowa Odznaka PCK
  • Order Stańczyka (1965)
  • Odznaka Honorowa "Za zasługi dla Gdańska" (1967)
  • Odznaka Honorowa Zasłużonego dla Ziemi Gdańskiej
  • Medal wojewody pomorskiego za wybitne osiągnięcia artystyczne z okazji 70 rocznicy urodzin (2002)
  • Nagroda im. Iwo Galla (1972)
  • Nagroda na XXIII Festiwalu Teatrów Polski Północnej w Toruniu za rolę Dantona w spektaklu Sprawa Dantona Stanisławy Przybyszewskiej w Teatrze Wybrzeże wGdańsku (1981)
  • Nagroda teatralna wojewody gdańskiego za rolę Dantona w Sprawie Dantona Stanisławy Przybyszewskiej w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku (1981)
  • Nagroda prezydenta Gdańska – dwukrotnie (1983, 2002)
  • Nagroda na XXIV Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych we Wrocławiu za rolę ojca w spektaklu Pułapka Tadeusza Różewicza w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku (1984)
  • Złoty Ekran za rolę Półpanka w serialu Popielec (1985)
  • Nagroda Komitetu do Spraw Radia i Telewizji (zespołowa) dla twórców serialu Popielec (1985)
  • Nagroda ministra kultury i sztuki I stopnia za osiągnięcia aktorskie w teatrze, filmie i telewizji (1987)
  • Nagroda Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki – dwukrotnie (1987, 1993)
  • Nagroda teatralna wojewody gdańskiego za tytułową rolę w Wallensteinie Friedricha Schillera w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku (1988)
  • Nagroda prezydenta Gdańska w dziedzinie kultury z okazji 50-lecia pracy artystycznej (2005)
  • Mały gryf – nagroda marszałka województwa pomorskiego (2009)
  • Wyróżnienie na XI Festiwalu Teatrów Polski Północnej w Toruniu za rolę kuchmistrza w spektaklu Tragedia o bogaczu i Łazarzu Anonima w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku (1969)
  • Wyróżnienie na XV Festiwalu Teatrów Polski Północnej w Toruniu za rolę wioślarza w Helenie Eurypidesa w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku (1973)
  • Wyróżnienie na XVII Festiwalu Teatrów Polski Północnej w Toruniu za rolę Sadybana w Kondukcie Bohdana Drozdowskiego w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku (1975)
  • Tytuł "Gdańszczanin roku 1973"

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki